Ustawa o odnawialnych źródłach energii (OZE) przyjęta przez Sejm RP

 

 

W piątek, 16 stycznia Sejm uchwalił w drugim czytaniu ustawę o odnawialnych źródłach energii (OZE). Jak podkreśla Andrzej Czerwiński, szef Komisji Nadzwyczajnej ds. energetyki i surowców energetycznych, która pracowała nad rządowym projektem, ustawa pozwoli na rozwój inwestycji w „zieloną energetykę".

 

Kluczowa zmiana – system aukcyjny

Zmiana systemu świadectw pochodzenia na aukcje – to kluczowa zmiana wprowadzona w ustawie. Aukcje, prowadzone oddzielnie dla różnych technologii OZE i różnej wielkości instalacji, będą rozpisywane przez rząd w zależności od tego jakie będzie zapotrzebowanie na energię odnawialną. Wygra ten, kto zaproponuje najniższą cenę, a w zamian otrzyma gwarancję wsparcia przez 15 lat. System aukcyjny ma spowodować oszczędności dla budżetu państwa i chronić obywateli przed zbytnim obciążeniem wynikającym z rozwijania energetyki odnawialnej zgodnie z wymogami Unii Europejskiej. Jednak zgodnie z ustawą, konsumenci zostaną zobowiązani do uiszczania tzw. opłaty OZE, która przez pierwszy rok obowiązywania nowych regulacji wyniesie 2,27 zł za jedną megawatogodzinę prądu.

 

Nowości dla prosumentów

Podczas głosowania nad ustawą posłowie zdecydowali także o wprowadzeniu tzw. poprawki prosumeckiej. Dzięki nowym zapisom, prosumenci otrzymują taryfy gwarantowane gwarantowane dla instalacji do 3 kW. Będą one obowiązywać przez 15 lat od dnia oddania instalacji do użytku lub do momentu, w którym łączna moc wszystkich instalacji przekroczy 300 MW. Warto zaznaczyć, że do działalności prosumenckiej - dla instalacji o mocy poniżej 40 kW nie będzie potrzebna koncesja ani działalność gospodarcza. Prosumenci wyprodukowaną przez siebie nadwyżkę energii będą mogli odsprzedawać do sieci.

 

Kolejny krok – prace w Senacie

Łącznie, posłowie w głosowaniu przyjęli ponad 60 poprawek w drugim czytaniu. Część z nich została odrzucona wcześniej podczas prac w Komisji NES w środę, 13 stycznia. Kolejnym krokiem jest praca nad projektem w Senacie. Zgodnie z projektem, ustawa ma wejść w życie 30 dni od ogłoszenia. Jednak niektóre przepisy mogą zacząć obowiązywać w kwietniu i październiku 2015 r. oraz od 1 stycznia 2016 r. Rządowy projekt ustawy o OZE wpłynął do Sejmu 8 lipca 2014 r. Jednym z nadrzędnych celów regulacji jest dostosowanie przyjętych w Polsce rozwiązań prawych do standardów prawodawczych rynku energii odnawialnej obowiązujących w innych wiodących krajach UE.

 

Projekt Ustawy OZE przyjęty w II czytaniu przez Sejm RP w dniu 16.01.2015r.

 

Źródło: oze.pl

serwis serene


kominki


ksub


JPG2017


logo kib


irena