Ustawa o OZE zwiększy udział zielonej energii w ciepłownictwie

Ustawa o odnawialnych źródłach energii (OZE) powinna zwiększyć wykorzystania ciepła z OZE w systemach ciepłowniczych - mówi Jerzy Pietrewicz, wiceminister gospodarki. W projekcie ustawy o OZE znalazły się również rozwiązania, które w sposób pośredni będą sprzyjać wzrostowi produkcji ciepła z OZE.


– Uznano, że niezbędne są zmiany, których celem jest uregulowanie kwestii obowiązkowego zakupu ciepła z OZE. To także odpowiedź na propozycje płynące z sektora ciepłowniczego. Proponowane rozwiązania powinny zwiększyć wykorzystania ciepła z OZE w systemach ciepłowniczych - mówi Jerzy Pietrewicz, wiceminister gospodarki.


– Myślę tu przede wszystkim o wsparciu przewidzianym dla jednostek wysokosprawnej Kogeneracji - wyjaśnił Jerzy Pietrewicz.
Jak zapewnia, w tym obszarze uwzględniono szereg uwag branży energetycznej, do których zaliczyć można m.in. ustalenie osobnych cen referencyjnych dla jednostek wysokosprawnej kogeneracji, czy wprowadzenie możliwości korzystania ze wsparcia dla zmodernizowanych instalacji OZE.


W ocenie Jerzego Pietrewicza ciepło produkowane w OZE nie może wypierać ciepła systemowego. Dlatego zaproponowano rozwiązanie, zgodnie z którym gdyby ciepło produkowane z OZE przekroczyło poziom 50 proc. całkowitego bilansu ciepła, wówczas odbiór ciepła (powyżej tego poziomu) byłby fakultatywny. Wiceminister Pietrewicz wskazuje także na duży potencjał rozwoju lokalnych, indywidualnych źródeł ciepła.


– Jest on szansą m.in. dla polskiego przemysłu, wytwarzającego urządzenia grzewcze, jak i dla producentów paliw odnawialnych. Polska od wielu lat jest bowiem ważnym producentem kotłów na biomasę oraz kolektorów słonecznych - wskazuje Jerzy Pietrewicz.

 

Źródło: wnp.pl

serwis serene


kominki


ksub


JPG2017


logo kib


irena